Онколог Оксана Машевська: «Профілактика раку не потребує колосальних затрат»


Чому рак сьогодні дійсно не вирок, який шлях пройшла хіміотерапія за останні роки, які переваги мають приватні онкологічні клініки перед державними установами, в інтерв`ю HARVED online розповіла кандидатка медичних наук, лікар-онколог Оксана Машевська

Чому Ви вирішили обрати медицину?

Я лікар у третьому поколінні. Мої батьки, бабуся, тітка та дядя  – всі мої родичі лікарі.

Вони усі онкологи?

Ні, хтось був гінекологом, хтось був та є хірургом, офтальмологом, є у нас у родині педіатр, психіатр.

Чому тоді Ви вирішили стати онкологом?

В онкологію я прийшла через 15 років роботи анестезіологом-реаніматологом. Я закінчила у 2001 році Вінницький національний медичний університет, пройшла в онкоцентрі інтернатуру з реаніматології-анестезіології, після цього залишилася там працювати. Через декілька років мені запропонували долучитися до клінічних досліджень в області онкології, і так я нею захопилася.

Чим саме?

Хіміотерапією. Це один із найпрогресивніших напрямків в онкології, який дає навіть безнадійним пацієнтам декілька років життя.

Якщо повернутися до Вашого попереднього фаху. Традиційно анестезіологія вважається чоловічою спеціалізацією. Чому Ви обрали її?

Юнацький максималізм. Хотіла рятувати мир, хоча насправді професія надзвичайно цікава, багатогранна, і дуже багато жінок успішно працює за цим фахом. До речі, сьогодні завдяки саме тим знанням та навичкам, що я маю по реніматології  та інтенсивній терапії, я знаю, як швидко реагувати при появі невідкладних станів у наших пацієнтів.

Це ж величезна відповідальність – за стан людини на операційному столі. Не страшно було?

Спочатку страшно. Але поряд завжди були старші колеги, які допомагали, навчали, передали свій досвід, за що їм велика подяка. Водночас я завжди хотіла йти вперед і через п`ять років захистила кандидатську дисертацію на тему механізмів розвитку нефротоксичності одного з хіміотерапевтичних препаратів. Саме тоді, напевно, і з`явилась зацікавленість до онкології. Я розпочала роботу в галузі клінічних досліджень, невдовзі отримала сертифікат онколога та розпочала свою викладацьку діяльність на кафедрі онкології Вінницького  національного медичного університету.

Хіміотерапія зразка 2019 року та хіміотерапія, якою вона була, коли Ви починали працювати. Чи є кардинальні відмінності між ними?

Безумовно. Протягом останніх шести-семи років хіміотерапевтичний напрямок розвивається семимильними кроками. Щороку з`являються близько 20-30 нових молекул. Це таргетна терапія, яка блокує певні рецептори в ракових клітинах та призупиняє їхнє зростання, або революційна імунотерапія, що забезпечує ефект лікування шляхом взаємодії певних типів антитіл із рецепторами на поверхні пухлинних клітин та допомагає клітинам імунної системи розпізнати ракові клітини та знищити їх, що клінічно дає нам можливість ввести пацієнта в довготривалу ремісію або досягти повного одужання. Особливо це важливо для пацієнтів із ІІІ стадією захворювання, коли є дуже високий ризик рецидиву. Скоріше за все, за хіміотерапією майбутнє, тому що вже сьогодні ми можемо досягати майже повного знищення пухлини після доопераційного курсу хіміотерапії у разі розповсюджених стадій. Це зменшує травматичність та об’єм операції, пацієнти швидше відновлюються та можуть бути соціально активними.

Чи є форми онкозахворювань, які завдяки цим методам лікування перейшли з розряду невиліковних у такі, що піддаються терапії?

Пацієнти з IV стадією входять у ремісію, це так званий період часу без продовження хвороби, причому цей стан може тривати до трьох-чотирьох років. У нас, наприклад, є пацієнтка з раком легень у IV cтадії, яка отримує імунотерапію вже протягом п`яти років і веде активний спосіб життя.

Чи всі ці препарати сьогодні доступні в Україні?

Ці препарати доступні в Україні, але, на жаль, не всі пацієнти можуть їх придбати. Якщо за кордоном страховий поліс може покривати більшість витрат на таку терапію, то у нас таргетне або імунотерапевтичне лікування пацієнти купують самі або можуть брати участь у клінічних дослідженнях та отримувати такі препарати безкоштовно. Деяким пацієнтам допомагають благодійні організації. Але рахунок таких пацієнтів йде на сотні, а не на тисячі.

Онкологія як сфера медицини є переважно державною. Але останнім часом з`являються і приватні клініки. У чому їхня кардинальна відмінність?

Багато пацієнтів шукають комфорту, більшого сервісу. Для них дуже зручною є можливість записатися по телефону й прийти у зручний час, не очікуючи у чергах, отримати професійну консультацію та допомогу. Так, це не є безкоштовним, але зараз багато пацієнтів готові їхати на лікування до США, Німеччини, Ізраїля, навіть до Туреччини. Чомусь в українському суспільстві існує стереотип, що українські лікарі недостатньо обізнані в останніх тенденціях та ефективних методиках лікування, але це не так, я наприклад, є дійсним членом не тільки українських, а й Європейської та Американської асоціації медичних онкологів, це дає можливість проходити навчання, бути обізнаним в останніх публікаціях, користуватись принципами доказової медицини, застосовуючи для наших пацієнтів прогресивні схеми та методики лікування, обґрунтовані світовими дослідженнями. Тому виникає питання, навіщо їхати кудись, якщо можна отримати таку ж якісну консультацію та лікування згідно останніх світових стандартів в Україні? В медичному  центрі Онкохелп, що співпрацює з мережею німецьких клінік «Геліос» завдяки компанії «Logos Labor», є можливість дистанційно отримувати точну верифікацію типу пухлини, що надзвичайно важливо для ефективного лікування пацієнтів, а також отримати консультативний висновок від наших німецьких колег відносно діагнозу та подальшого лікування. Окрім того, кожен пацієнт клініки Онкохелп має окрему палату, де поряд із ним можуть перебувати родичі та друзі, окрему медсестру та, звичайно, лікаря, який знаходиться на зв`язку в режимі 24/7. Лікарі клініки Онкохелп постійно підтримують зв`язок із пацієнтом, аби зрозуміти, як він себе почуває та у разі виникнення проблем допомогти швидко їх вирішити.

Хто може бути пацієнтами клініки Онкохелп?

Це можуть бути пацієнти з підозрою на будь-яке онкологічне захворювання, яким допоможуть встановити діагноз, та пацієнти зі вже встановленим діагнозом, які потребують хіміотерапевтичного лікування, адже клініка Онкохелп має в штаті і дорослих, і дитячих онкологів та гематологів. Cьогодні клініка Онкохелп надає перевагу лікуванню пацієнтів із ІІІ та особливо з IV стадіями онкозахворювання, що потребують паліативної допомоги, тобто підтримуючої терапії на пізніх стадіях.

Ви спеціально обрали такий напрямок?

Так, лікарі клініки Онкохелп не відмовляють і тим, у кого онкологічні захворювання на початкових стадіях, але прерогативою є паліативний напрямок, тому що в Україні він надзвичайно актуальний. Пацієнти звертаються до нас по допомогу в лікуванні больових синдромів, побічних ефектів хіміотерапії, а також задля продовження хіміотерапевтичного лікування. Такі пацієнти надзвичайно потребують психологічної підтримки, і наразі ми разом із психологами працюємо над створенням центру, де вони зможуть її отримувати навіть в режимі онлайн.

Виходячи з Вашого досвіду, кого частіше сьогодні вражають онкозахворювання і які форми цих захворювань є найбільш поширеними?

Сьогодні не можна сказати, що рак вражає частіше жінок або чоловіків, це залежить від типу захворювання. На жаль, на одне з перших місць за рівнем захворюваності сьогодні виходить рак молочної залози. І якщо п`ять років тому кількість пацієнтів із цим видом раку віком до 30 років визначалась одиницями, то сьогодні цифра зростає в рази.

Із чим це пов`язано?

Факторів дуже багато: екологія, генетична схильність, спосіб життя, гормональні порушення. Здоров’я наших громадян залежить від вчасного звернення до лікарів та профілактичних оглядів, завдяки чому можна виявити передракові стани, ранні стадії захворювання та успішно вилікувати пацієнта. Більшість моїх колег-онкологів працюють у програмах освітніх заходів запобігання розвитку онкозахворювань, займають активну позицію щодо участі в створенні груп підтримки пацієнтів, де можна обговорити всі наявні проблеми, надати професійну консультацію з певних питань лікування, тактики попередження продовження хвороби. Дуже важливо проводити просвітницьку роботу серед населення. Дуже сумно чути, як знайшовши в інтернеті якісь жахливі рекомендації, люди починають у них вірити, передавати один одному, витрачати безрезультатно свої кошти та саме головне час на шарлатанські методики та неефективні засоби лікування, що на жаль лише прискорює прогресування захворювання. Виявлення захворювання на ранніх стадіях дає пацієнту можливість швидко й успішно вилікуватись та жити довго й щасливо. Саме так і з`являються щасливі історії про те, як «я переміг рак». До речі, сьогодні існують обстеження, що можуть виявляти ризик виникнення тих чи інших онкологічних захворювань.

Чи можна пройти таке обстеження в клініці Онкохелп?

Звичайно. Більш того, можна зробити повний генетичний аналіз на схильність до великої кількості різновидів раку.

Наскільки така схильність є вагомою?

Людина, знаючи свою генетичну схильність до того чи іншого захворювання, може бути насторожі, вчасно обстежуватись та вести певний стиль життя для попередження появи недуги. Профілактувати захворювання, попередити його, значно простіше, ніж лікувати занедбану стадію, і що дуже важливо, це не потребує колосальних затрат.

Ваші побажання читачам.

Бережіть себе, приділяйте більше уваги своєму здоров`ю, як фізичному так і психологічному, займайтесь спортом – він дійсно є помічником в попередженні багатьох захворювань, та не забувайте про візити до лікарів не тільки з лікувальною, а в першу чергу з профілактичною метою. Онкологи та лікарі інших спеціальностей клініки Онкохелп завжди з радістю нададуть вам кваліфіковану консультацію та допомогу з любих медичних питань!